اگر پرکردگی دندان افتاد، چه کنیم؟

اگر پرکردگی دندان افتاد، چه کنیم؟

برخی موارد ممکن است متوجه این افتادگی نشوید و آن را قورت دهید. در نهایت باید گفت افتادن پرکردگی دندان نیاز به مراقبت فوری ندارد، ولی نباید از آن هم چشم پوشی کرد.

وقتی پر کردگی می افتد

اگر متوجه شدید که پر کردگی دندان شما افتاده است و آن را قورت نداده اید، باید آن را از دهان خود بیرون بیاورید تا خورده نشود.

ولی اگر متوجه افتادن آن نشدید و آن را قورت دادید، معمولا بدون ایجاد مشکلی، از دستگاه گوارشی شما عبور می کند و از بدن دفع می شود.

البته گاهی اوقات اگر موقع قورت دادن، مواد پر کردگی از طریق تنفس وارد ریه های شما گردد، می تواند باعث عفونت ریه شود.

180235236250142522088416015010255243459613

آن را تمیز نگه دارید

اگر بعد از افتادن پر کردگی دندان نتوانستید همان روز نزد دندانپزشک بروید، بایستی تا هنگام مراجعه به دندانپزشک، محل افتادگی را تمیز نگه دارید.

 بعد از افتادن مواد پر کردگی، پوسیدگی و حفره ایجاد شده در دندان، در معرض تماس با هوا و غذاها قرار می گیرد و می تواند بدتر و یا خیلی حساس شود.

لذا بعد از خوردن هر خوراکی، دندان خود را با دقت مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا باقیمانده موادغذایی از محل پوسیدگی دور شوند و باکترهای مضر نتوانند در آنجا جمع شوند و پوسیدگی را بدتر نمایند.

دهان و دندان

به دندانپزشک مراجعه کنید

بعد از افتادن پر کردگی دندان، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا مجددا آن را پر کند.

اگر شما تازه دندان خود را پر کرده اید یا تازه پر کردگی را ترمیم کرده اید، باید دندانپزشک آن را رایگان ترمیم کند، مخصوصا اگر این افتادن مربوط به مواد نامرغوب دندانپزشکی باشد.

درد

بعد از افتادن پر کردگی، دندان حساس می شود که شاید به دلیل تماس توبول های عاج دندان با هوا و غذاها باشد.

توبول ها، راه های بسیار کوچک ارتباطی بین عاج و پالپ دندان هستند و یک مسیر مستقیم از داخل دهانتان به دندان شما باز می کنند.

اگر در این هنگام درد زیادی داشتید، یک داروی مسکن مثل بروفن یا ژلوفن بخورید تا نزد دندانپزشک بروید.

بعد از افتادن پر کردگی دندان و تا موقع ترمیم مجدد آن، از خوردن مواد غذایی سفت و چسبیده (مثل سوهان، آب نبات و…) خوددداری کنید، زیرا این ها به دندان می چسبند و در اثر تماس با عصب دندان، درد زیادی ایجاد می کنند

درمان موقتی بعد از افتادن پر کردگی

بعد از افتادن مواد پر کردگی، بافت و عصب داخل دندان در معرض تماس با هوا و غذاها قرار می گیرند و درد ایجاد می کنند.

برای کاهش درد و آسیب دندان، می توانید بطور موقت از چند درمان خانگی استفاده کنید تا در اولین فرصت به دندان پزشک مراجعه نمایید. این درمان های خانگی یک پوشش موقتی روی دندان خالی شده ایجاد می کنند.

۱- به آرامی دهان خود را با آب گرم بشویید. برای این کار از آب سرد یا داغ استفاده نکنید. همچنین از دهانشویه نیز استفاده نکنید، زیرا درد زیادی ایجاد می کند.

سیمان موقت دندانپزشکی

۲- کمی از سیمان مخصوص دندانپزشکی (تصویر روبرو) را روی نوک یک سوآب پنبه ای (گوش پاک کن) تمیز قرار دهید و به آرامی آن را روی دندان خالی شده بگذارید.

این کار یک پوشش محکم روی دندان ایجاد می کند و از بافت دندان محافظت کرده و درد را کم می کند. سپس در اولین فرصت برای ترمیم دندان خود نزد دندانپزشک بروید.

۳- با یک سوآب پنبه ای، کمی روغن گل میخک را روی دندان خالی خود بمالید تا درد و حساسیت آن را کم کند. اگر سیمان دندانپزشکی نداشته باشید و یا اگر حتی بعد از قرار دادن سیمان روی دندان خود درد زیادی داشته باشید، استفاده از این روش مفید است.

هشدارها

۱- بعد از افتادن پر کردگی دندان و تا موقع ترمیم مجدد آن، از خوردن مواد غذایی سفت و چسبیده (مثل سوهان، آب نبات و…) خوددداری کنید، زیرا این ها به دندان می چسبند و در اثر تماس با عصب دندان، درد زیادی ایجاد می کنند.

۲- برای درمان موقت خانگی، فقط از سیمان مخصوص دندانپزشکی استفاده کنید و از استفاده از هر نوع سیمان دیگری خودداری کنید.

۳- سعی نکنید خودتان مجددا مواد افتاده را سر جایش قرار دهید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.