فرار مردم از دندان‌پزشکی بخاطر ترس از بیماری‌های مسری

فرار مردم از دندان‌پزشکی 

خیلی از افراد تر از مبتلا شدن به بیماری‌های مسری دارند ،در سالیان اخیر آگاهی، نگرش و عملکرد دندان‌پزشکان در زمینه کنترل عفونت نسبت به گذشته رو به افزایش بوده ایم.

29

 

با توجه به افزایش آمار ابتلا به بیماری‌های واگیر به ویژه همه گیری‌های نوظهور مانند ابولا، آنفلوانزای تیپ A و HIV، چگونگی پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیر همواره یکی از دغدغه‌های اصلی مسوولان وزارت بهداشت به عنوان نهاد مرجع و متولی سلامت جامعه بوده است.

وی با بیان اینکه براساس مطالعات صورت گرفته یکی از واهمه‌های مردم برای مراجعه به مراکز دریافت خدمات درمانی به ویژه دندان‌پزشکی، ترس از ابتلا به بیماریهای مسری است، عنوان کرد: خدمات دندان‌پزشکی به عنوان یکی از فراگیر‌ترین فرایندهای درمانی سرپایی مورد نیاز جامعه، به واسطه نوع مداخلات آن می‌تواند در صورت رعایت دستورالعمل‌های ساده پیشگیرانه، مانع از شیوع و بروز این قبیل بیماری‌ها شود.

دکتر قاسمیان‌پور افزود: در سالیان اخیر آگاهی، نگرش و عملکرد دندان‌پزشکان در زمینه کنترل عفونت نسبت به گذشته رو به افزایش بوده، اما ضروری است دندان‌پزشکان در سیستم ارایه خدمات دندان‌پزشکی با شرکت در دوره‌های بازآموزی، روش‌های نوین در عرصه این فرایند حیاتی و ضروری را فرابگیرند.

دکتر قاسمیان‌پور ضرورت استفاده از روشهای کنترل عفونت در مطب‌ها و کلینیک‌های دندان‌پزشکی را مهم‌ترین عامل موثر در جلوگیری از گسترش انتقال عفونت از بیمار به کارکنان مطب و بالعکس و همچنین از مطب‌ها به اعضای خانواده و نهایتا به جامعه عنوان کرد و افزود: تمامی پرسنل دندان‌پزشکی باید اطلاعات کافی از روش‌های کنترل عفونت داشته باشند و آن‌ها را به خوبی اجرا کنند تا بتوانند نگرانی مراجعه کنندگان درخصوص ابتلا به بیماری‌های عفونی از طریق اعمال دندان‌پزشکی را برطرف کنند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.